היסטוריה קצרה של הדלי

הדלי היה חלק מההיסטוריה האנושית במשך אלפי שנים. חשבה שמקורה במילה “buc”, שפירושה קנקן באנגלית עתיקה, המילה נכנסה לשימוש לראשונה במאה ה-13, וממשיכה להיות חלק מהשפה המתפתחת שלנו, מסלנג ועד למינוח מחשבים.

מהילדות המוקדמת – הדלי והאת המיניאטוריים, נהנים מהם בבור חול או על שפת הים, ועד סוף חיי האדם, כאשר אנשים “בועטים בדלי” בצורה לשון הרע, פריט חיוני זה הוא חלק מחיי היום יום ומהשפה, המשמשים בכל חלק של העולם.

דליים עתיקים

התיאורים המוקדמים ביותר של חפצים שימושיים אלה נמצאים על גילופים המתוארכים לסביבות 3200 לפני הספירה, המציגים את פרעה נארמר עם משרת נושא דלי. בגילופים אשוריים-בבליים יש אלים וג’ינים עם דליים קטנים, המכילים מים בוהקים (קדושים) ביד אחת ואצטרובל לזילוף ביד השנייה. גילופי אולמק עתיקים במקסיקו מציגים גם כמרים עם דליים קטנים.

חפצי אמנות יווניים

במוזיאון המטרופוליטן לאמנות בניו יורק יש דלי טרקוטה יווני מצוייר להפליא (situla) משנת 350 לפני הספירה. דליים אלה שימשו להזלפה, קירור והגשת יין. במוזיאון יש גם אחד נדיר מאוד עשוי זכוכית עם ידיות כסף, וזה יוצא דופן ביותר, שכן סיטולים ממתכת היו הרבה יותר נפוצים.

לוחמי אש רומיים

ה-Vigiles, בדגם של לוחמי האש של אלכסנדריה, נודעו כ”חברי הדלי הקטנים” (Spartoli), או חטיבות הדליים. הדליים שבהם השתמשו היו עשויים מחבל אטום בזפת. “שרשראות דליים” אנושיות המשיכו לשמש את הכבאים, והן משמשות עד היום את מחלצים של קורבנות רעידת אדמה.

אירופה של ימי הביניים

במדינות צפון אירופה יוצרו דליים ממתכת, עץ ועור. דליי עץ יוצרו על ידי קופרים עם מוטות או ידיות חבל. מלבד השימושים הביתיים הרבים שלהם: חליבה, שאיבת מים מבארות, תברואה ובניין, הם שימשו גם במכונות מלחמה כמו בליסטראות כצורה מוקדמת של לוחמת חיידקים, המשמשת להשלכת פסולת, חלקי גוף ובעלי חיים מתים וחולים של אדם. חומות ביצור של ערים, טירות ומשמורות.

דליי ברזל מגולוון

עם פטנט על ידי סטניסלס סורל בשנת 1837, דליים מגולוונים חסינים ואטומים לחלודה החליפו במהירות דליי עור ועץ. דליי מתכת עם תאים שונים וכוסות נשלפות, יוצרו לשימוש כמיכלי ארוחת צהריים. דליי ארוחת צהריים מצופים אמייל הידועים כגמלים ומיכלי גרניט עם מכסים המשיכו להיות מיוצרים עד המאה הקודמת. דלי המתכת הבסיסי הותאם עוד יותר למגוון שימושים, כולל פחם, מאכילים ושתייה לעופות, דלי מגב ודליי חפר.

דלי הפלסטיק

דליי פלסטיק זולים, קלים וצבעוניים הפכו לזמינים לראשונה בשנת 1967, במגוון צורות וגדלים. הם אומצו במהירות על ידי תעשיית המזון למכירה של גלידה, ממתקים, עוף לקחת ומוצרי מזון אחרים. דליי פלסטיק משמשים למכירת מוצרי ניקוי, מזון לבעלי חיים, דשנים, צעצועים, מסמרים, מהדקי נייר ואינספור פריטים אחרים. נראה שהשימוש בהם מתמשך מובטח, ללא קשר להתקדמות והמצאות מודרניות.

About admin

Check Also

לקשט עם מנורות שמן עתיקות

מאז הופעתו המופלאה של החשמל, מנורות שמן הפכו למשהו עתיק, ואפשר להבין זאת. זה לא …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.