היסטוריה של ברזים

מערכות אינסטלציה כבר היו קיימות בימי קדם. למעשה, בסביבות שנת 1700 לפני הספירה, הארמון המינואי של קנוסוס בכרתים כלל לראשונה צנרת על בסיס טרה קוטה שסיפקה מים לברזים, כמו גם ברזים עשויים שיש, זהב וכסף. בתקופה הרומית כבר היו קיימים חדרי שירותים אישיים וצינורות עופרת (1000 לפנה”ס – 476 לספירה). המרחצאות הציבוריים של רומא כבר היו מצוידים בברזי כסף יחד עם מתקנים עשויים זהב ושיש.

מאז השתנו המערכות הציבוריות, כולל הברזים. במשך עשורים רבים היו לברזים שתי ידיות – אחת למים חמים, והשנייה למים קרים. בשנת 1937, לעומת זאת, העיצוב הזה השתנה, ושינוי זה היה ביוזמתו של סטודנטית בשם אל מואן. יום בהיר אחד בשנת 1937, הוא סובב את ידית הברז כדי לשטוף את ידיו, אך צרף אותן מכיוון שהמים התחממו מדי. זה נתן לו את הרעיון לעצב ברז בעל ידית אחת.

בין 1940 ל-1945, הוא עיצב סוגים שונים של ברזים: מברז כפול שסתום לעיצוב גלילי, ולבסוף הוא מכר את ברז הערבוב הראשון שלו עם ידית אחת בחלק האחרון של 1947. עד 1959, העיצוב שלו היה בשימוש במיליון. בתים בארצות הברית ונמכרים בכ-55 מדינות בכל רחבי העולם. כיום, ברזים עם ידית אחת פופולריים וניתן למצוא אותם בכ-50% מהבתים האמריקאיים.

מלבד ברזים חד-פעמיים, אל מואן גם המציא עוד המצאות בימי חייו, שכללו את המחסנית הניתנת להחלפה (לביטול מנקי כביסה בברזים), מפנה שסתום מקלחת בלחיצת כפתור, מאיר מסך, מאוורר בקרת זרימה, מקלחון איזון לחץ. שסתומים וספריי מסתובב. מלבד אל מואן, לנדיס פרי היה מעורב גם בעיצובי ברזים חדשניים. בשנת 1945, הוא עיצב את שסתום הכדור הראשון שלו, שמטרתו לספק בקרת מיזוג ונפח משולבים עם אמצעי יעיל לאיטום אלמנטים של שסתומים. עיצוב זה קיבל פטנט בשנת 1952 והוצג לראשונה בשנת 1954 על ידי ברזי דלתא (שקנה את הפטנט מראש). ארבע שנים ואילך, המכירות שלהם עלו על מיליון דולר.

כשני עשורים מאוחר יותר, וולברינג פליז רשמה פטנט על הדיסק הקרמי לבקרת מים. בניגוד למחסניות על בסיס גומי, דיסקים קרמיים מלוטשים ומלוטשים בצורה כזו שהשטוחות שלהם נמדדת רק ברצועות קלות. דיסקים קרמיים נוטים להחזיק מעמד הרבה יותר ממחסניות, מכיוון שיש להם עמידות בפני שחיקה גבוהה והם מסוגלים לספק שליטה מדויקת יותר. דיסקים אלו נמצאים בשימוש נרחב כיום.

חידושים עדכניים יותר בברזים כוללים מחסניות מובנות המשמשות להפחתת רמת העופרת, ציסטות וכלור, תרסיסים נשלפים מובנים, ברזים אלקטרוניים וכן כאלה המיועדים לאנשים עם מוגבלויות. ברזים אלקטרוניים הוצגו בתחילת שנות ה-80 למטרות היגייניות וחיסכון במים, ומגיעים עם קרני אינפרא אדום המזהות תנועה. כאשר אדם במקרה שם את ידו מתחת לברז, קרן האינפרה האדומה מופרעת, והשיבוש הזה גורם למים לרוץ. בנוסף, הופצו גם ברזים אלקטרוניים המופעלים באמצעות סוללות. פיתוחים נוספים בוודאי יכנסו וישפרו את חייהם של בעלי בתים רבים.

About admin

Check Also

לקשט עם מנורות שמן עתיקות

מאז הופעתו המופלאה של החשמל, מנורות שמן הפכו למשהו עתיק, ואפשר להבין זאת. זה לא …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.