יסודות הנתב למתחילים

בגלל השימוש המיוחד שלהם, נתבים הם אחד מאותם כלים שאתה יכול לראות או לא לראות בסדנה. הם משמשים לעבודות פירוט בעיקר בעץ, אך משמשים גם על מתכות רכות ופלסטיק. ישנם 2 סוגים עיקריים של נתבים – בסיס קבוע וצלילה. הראשון מגיע עם לוחית בסיס נייחת שניתן לכוון את גובהה לעומק הביט, והאחרון מסוגל “לצלול” מטה לתוך חתיכת העבודה על ידי החלקה אנכית על 2 פירים גליליים.

נתבי בסיס קבועים

בשל העיצוב, נתבי בסיס קבוע הם לרוב הנתב המועדף להרכבה על שולחנות נתב. הם גם עשויים לעתים קרובות עם מנועים גדולים וחזקים יותר כדי להתאים לפרופילים שונים. אני באופן אישי מוצא שנתבים עם בסיס קבוע קלים יותר לשימוש כאשר עושים עבודה אחידה כמו הנחת שיפוע על חלקים רבים של חיתוך. נתבי בסיס קבוע עם ידית “D” הם אחד המועדפים עליי לביצוע פירוט פינתי חוזר, שכן צורת הידית מעניקה לך יותר כוח ושליטה בעת דחיפה לאורך חומר העבודה.

נתבי צלילה

הצד החזק הברור של נתבי הצלילה הוא שהם יכולים ללכת לשני הכיוונים. – במילים אחרות, הם נתבי צלילה אבל הם יכולים גם להינעל כדי להיות בסיס קבוע. החיסרון העיקרי הוא שהידיות מיועדות לדחיפה ומשיכה – הרחק מכם ולקראתכם, לא מצד לצד. אז למרות שהם אידיאליים לעבודת פרטים מורכבים כמו ניתוב אותיות ביד חופשית או עיצובים אחרים ביד חופשית, נתבי צלילה הם כנראה לא האפשרות הטובה ביותר למשל, לניתוב קטעים ארוכים של חיתוך.

עם זאת, עם זאת, יש יותר ויותר עיצובים חדשים שיוצאים מדי שנה עם תכונות חדשות, כך שאתה לא באמת יכול לשים שום דבר בקופסה.

ניתן להשתמש בנתבים כמעט לכל דבר שעוצר רק בגבולות הדמיון שלך… ובחירת הסיביות שלך כמובן. מה שעמלת בעבר הרבה זמן עם אזמל ופטיש כדי לעשות, סביר להניח שניתן לעשות בקלות עם כמה תנועות של נתב. לדוגמה, אני זוכר שביליתי ממש שעות בניסיון לשקוע את צירי הדלת עם אזמל, אבל עד מהרה גיליתי שאני יכול לבצע את המשימה הזו עם נתב תוך כמה דקות – ועם תוצאות הרבה יותר טובות.

במחלקה האמנותית, נתבים נמצאים בשימוש נרחב לחפירת אותיות ועיצובים אומנותיים אחרים לתוך עץ ויכולים לעשות זאת במגוון שיטות. ישנן ערכות שיבוץ עם צורות שונות, קימורים צרפתיים ושבלונות אותיות שהנתב שלך יכול לעקוב אחריהם כדי להשיג פרטים ודיוק מדהימים. נתבים מגיעים לרוב עם מה שנקרא “תותב מוביל תבנית” שהוא בעצם שרוול מתכת שמותקן על לוחית הבסיס המכסה חלקית את הביט מלמעלה, שאותו אתה דוחף כלפי מעלה כנגד השבלונה או השיבוץ לצורך דיוק.

מכשירים נוספים המסייעים לדיוק הם “המדריך הישר” ו”המסב המנחה”. הראשון הוא פשוט גדר שמוצמדת ללוחית הבסיס ונמשכת כלפי מעלה אל חומר העבודה כדי להוביל אותו לאורכו (בדומה למוביל מסור), והאחרון הוא מיסב שבנוי על הקצה עצמו, מתחת לחותך או לעיל תלוי בביט. המיסב הזה נמשך כלפי מעלה אל חומר העבודה ומתגלגל לאורכו בזמן שחלק החותך של הקצה מבצע את הניתוב.

כמה טיפים ודברים שכדאי להיזהר מהם:

– היו מודעים לכיוון הביט מסתובב ביחס לכיוון שבו אתה דוחף את הנתב. זה חיוני לעבודת קצה ופינה שבה אתה דוחף את הנתב לאורך הקצה או הפינה של חתיכת חיתוך או לוח גימור אחר. הביט חייב להיכנס לחומר העבודה מסתובב מאחור ומסיר חומר כשהוא יוצא מלפנים. לעשות זאת בצורה הפוכה תגרום לאסון. במקום לעשות את מה שהוא אמור לעשות, הביט ינסה “לדלג” לאורך חומר העבודה, ככל הנראה יגרום לנזק בלתי הפיך. היזהר!

– ודא שאתה מהדק את הביט מספיק טוב – מסיבות ברורות! סיביות רופפות הן לא רק מסוכנות ביותר, אבל גם אם הן לא משתחררות לגמרי, הן יכולות לשנות את עומק הסיביות בחלקן. זה קרה לי וזה לא היה כיף לחזור על העבודה פשוט כי לא הצלחתי להדק קצת.

– אם אתה משתמש בשרוול מתאם קולט, ייתכן שלעתים יהיה לך קשה להסיר את הביט מהשרוול. זה אולי נראה מובן מאליו, אבל יש לרסס קצת גריז לאזורים הפוגעים וזה יפתור במהירות את הבעיה שלך.

– מתי זְמִירָה או ניתוב לוחות דקים שלא מאפשרים לנתב שלך לשבת עליו בצורה יציבה, תרצה להצמיד לוח זהה בגובה שווה לידו כדי לספק מושב רחב יותר. זה יבטיח שהנתב שלך שומר על רמה אחידה לאורך כל הגזרה שלך – וזה מאוד חשוב. ובנימה דומה, עליך לאבטח את חומר העבודה שלך כך שהוא לא יזוז במהלך החיתוך שלך. בדרך כלל מספיקה חיבור חומר העבודה שלך בין 2 לוחות מתאימים שהוצמדו או מוברגים לתוך שולחן העבודה שלך.

– ודא שלראוטר שלך יש מספיק שרירים כדי לבצע את המשימה שאתה מצפה לו. נהיגה בנתב במתח נמוך מעבר למגבלות סבירות תגרום לבזבוז זמן, כוויות מכוערות וחתיכות עמומות במקרה הטוב, ואולי אפילו לכלי שבור שחומם יתר על המידה. אלטרנטיבה אם זה כל מה שיש לך היא לבצע מספר מעברים רדודים במקום אחד או שניים עמוקים. זה גוזל הרבה יותר זמן אבל טוב יותר ממה שבוודאי יבוא אם תתמיד בטיפשות שהוזכרה לעיל. תאמין לי, זה לא שווה את זה.

– צלחת בסיס רחבה מועילה כשצריך לגרוף שטח רחב יותר ולא רוצה שצלחת הבסיס שלך תחליק לקטע שכבר ניתבת. לעשות את שני הקצוות ראשונים ולהשאיר את האמצע לסוף, לרוב יעשה את העבודה, אבל זה הרבה פחות כאב ראש אם יש לך פשוט צלחת בסיס רחבה מלכתחילה. יצרנים רבים מייצרים לוחות בסיס רחבים שניתן לחברם על קיים או להתקין במקום אחד. רק ודא שהוא מתאים לדגם שלך לפני הקנייה.

About admin

Check Also

סאונת אינפרא אדום עשה זאת בעצמך

רכישת תא סאונה אינפרא אדום עלולה להיות יקרה מדי, במיוחד אם אינכם בטוחים שתרוויחו מכך. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.