סיר מלאי – היסטוריה קצרה

ההיסטוריה של סיר המניות אינה כמעט עתיקה כפי שניתן היה לחשוב. כלי בישול היו חלק איטי מאוד אך הכרחי באבולוציה של האנושות. בעוד האדם הקדמון השתמש בקנים, יריעות צבים, רכיכות ובבטן של בעלי חיים כדי לחמם את מזונם, האבולוציה לקדרות הייתה תהליך איטי. כלי חרס אפשרו את הבלימה של חומרי המזון על אש איטית ונמוכה. חרס נסדק כאשר הוא מחומם במיוחד. אפילו כלי חרס מודרניים שמורה לבישול איטי. בלי אש פתוחה בבקשה! רק עם התפתחות הברונזה והברזל הפכו סירים העשויים ממתכת לבחירה נוספת. במטבח מימי הביניים נמצאה קדרה הדומה לסירי מלאי מודרניים. לקלחת הייתה תחתית מעוגלת וידית מעוקלת שהיתה תלויה מעל אש גלויה. קדרות או קומקומים שימשו לבישול או להרתחת נוזלים. הקדרות נפלו מהרווחה כשהן הפכו לסמל של מלאכת מכשפות והדרישה לאש פתוחה.

סירי מלאי עגולים, עם תחתית שטוחה וידיות משני הצדדים. מכסה הוא אביזר מועיל. ידיות מעוגלות נעשות חמות בעת הבישול, מה שהופך אותן פחות שימושיות מאשר הידיות העליונות הצדדיות על סירי מלאי מודרניים. סירי מלאי עשויים ממגוון קטן של מתכות מודרניות. מתכות שימושיות לסירים מוליכות חום היטב ואינן תגובתיות מבחינה כימית. האוכל לא צריך לטעום כמו המחבת, וגם לא אמורים איכויות המתכת להפוך לחלק מהתזונה שלך. מתכות שנעשה בהן שימוש לאורך זמן הן אלומיניום, נחושת, ברזל יצוק, נירוסטה, פלדת פחמן, ברזל יצוק אמייל, אמייל על פלדה, ברזל מצופה או נחושת, ומתכת עם פנים נון-סטיק.

בעוד שלנירוסטה יש הרבה איכויות נהדרות הולכת חום היא לא אחת מהן. סיר נירוסטה טוב צריך להיות מתכת נוספת מוליכת חום על בסיס הסיר.

בבנייה סיר ציר דומה לסיר רוטב גדול. סיר רוטב גבוה במאונך כמו קוטר התחתית. סירים נמדדים לפי נפח. ככל שסיר הרוטב קטן יותר, כך גדל הסיכוי שתהיה לו רק ידית אחת, ידית ארוכה בהרבה. סירי מלאי גדולים בהרבה עם שתי ידיות משני הצדדים על מנת להשתמש בשתי הידיים כדי לאזן את משקל הסיר. סירי מלאי נמדדים גם בנפח בדרך כלל 6 עד 36 ליטר. דפנות סיר ציר גדולות לפחות כמו הקוטר שלו, מה שמאפשר לציר להתבשל במשך פרקי זמן ארוכים. מלאי נוצר על ידי הנחת ירקות או בשרים בכמות גדולה של מים והשרפה לאורך תקופה ארוכה. צמצום הנוזל יוצר ציר עשיר (ירקות או בשר) שישמש כבסיס למרקים, תבשילים, פשטידות ורטבים. חלק מהבשרים אינם מתאימים למלאי כמו חזיר בגלל האיכות השמנונית.

כמה המלצות לציר טוב הן להתחיל עם מים קרים, להוסיף בשר ביחס של חלק אחד לפגוש לשני חלקים מים, להוסיף בשר לפני הירקות, לבשל עם בועות שרק שוברות את החלק העליון (לא רותחים), וחלאות שמגיעות לציר. יש להחליק ולזרוק את החלק העליון.

About admin

Check Also

לקשט עם מנורות שמן עתיקות

מאז הופעתו המופלאה של החשמל, מנורות שמן הפכו למשהו עתיק, ואפשר להבין זאת. זה לא …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.