קטמנדו, נפאל – לב ההימלאיה

בתחילת שנות ה-50, המטייל האנגלי, פרנסיס אגרטון, ביקר בנפאל ותיאר את העיר קטמנדו כפי שראה אותה אז: “מקדש ציורי ומיוחד למראה ומקבץ של בתים רחבי גג, מעוטרים בשפע בעבודות עץ מגולפות, יוצרים חזית יפה. במישור למטה יש נהר רחב, שעל הגדה הנגדית שלו ניצבת העיירה, עם אין ספור מקדשים בעלי מראה סיני, עבודת הפליז שבה הם מעוטרים נוצצת בשמש.”

קטמנדו הייתה “לא לתחום” לרוב הזרים במשך שנים רבות מאז, ורק בשנת 1951 הורשו תיירים לבקר בנפאל. ממוקם בעמק קטמנדו הקטן ומוקף בהרים גבוהים, קטמנדו היא מטרופולין מימי הביניים עם מסורות אמנותיות וארכיטקטוניות מעולות ששרדו בנס את מאות השנים.

העיר העתיקה של קטמנדו היא יצירת מופת של תכנון עירוני שנוצרו על ידי אנשי ניואר.

רוב המבנים המסורתיים בנויים מלבנים אדומות ועץ כהה. חצרות וכיכרות יש בשפע מכל עבר, כך שלמרות שהרחובות צרים והאוכלוסייה מרובת, יש תחושה של מרחב והרמוניה. החלונות והדלתות של בתים מסורתיים מעוטרים בגילופים מפוארים בעיצובים מגוונים.

הארמון המלכותי של קטמנדו הוא מבנה מסיבי עם קירות בוץ עבים, אכסדראות מוצלות ו-55 חצרות. הוא מעוטר בכמויות אדירות של נחושת מוזהבת.

המקדשים של קטמנדו נמצאים בכל מקום. מקדשים קטנים נמצאים בחצרות (מחניקים), ריבועים ונתיבים אחוריים, והם חלק מחיי היומיום.

עשרות של מנדרים (מקדשים) פזורים מסביב לכיכר דורבר, כולל ה-Jagannath Mandir דמוי הפגודה שנבנתה במאה השש-עשרה.

ממערב לעיר על גבעה עם נופים מרתקים של העיר נמצא הבודהיסט סטופה (מבנה קדוש דמוי תל) בשם Swayambhu (או Swayambhunath). זהו המקדש הבודהיסטי העתיק והקדוש ביותר בקטמנדו.

על ראש התל ישנה קובייה עם “עיני הבודהה” המהוללות המביטות לכל ארבעת הכיוונים, ועל הבניין כולו מוקף צריח מוזהב. סוויאמבהו ידוע מדי פעם כמקדש הקופים, בשל מאות הקופים שמסתובבים בגבולות המקדש. המקדש ההינדי החשוב והקדוש ביותר בנפאל הוא Pashupatinath. הוא ממוקם בצורה דרמטית על גדות נהר באגמטי בצד המזרחי של קטמנדו. המקדש בנוי כפגודה, כאשר חלק מהגגות מצופים נחושת מצופים בזהב.

Pashupatinath נחשב למקדש Shiva (Pashupati) החשוב בעולם ועולי רגל הינדים מגיעים לשם מכל העולם, כולל מכל פינה בנפאל והודו. מתחם המקדש הוא סצנה מדהימה לראות עם עולי רגל, עירומים למחצה סדוס (גברים קדושים), רחצה פולחנית בנהר ושריפת גופות.

לא רחוק מפשופטינאת נמצאת Bodnath, האנדרטה הבודהיסטית הטיבטית החשובה ביותר מחוץ לטיבט. בודנת היא הסטופה הגדולה ביותר בנפאל ומהווה את המרכז הדתי של הקהילה הגדולה של נפאל של טיבטים.

המורשת של קטמנדו היא הרבה יותר מהארכיטקטורה שלה. המבקר ייהנה מהפסטיבלים, מעבודות היד ומהטרקים למרגלות ההימלאיה הסמוכים. קטמנדו תגמל בשפע את המבקר שמוכן להישאר יותר מיום או יומיים, ואשר ינסה לחקור את העיר והתרבות קצת יותר ולהיפגש ולהתערבב עם האנשים המקומיים. עם השינויים המסיביים שהביאו לקטמנדו עם הגעת תיירות ההמונים, הדמוקרטיה, הגלובליזציה והטכנולוגיות החדשות, החיים המסורתיים והמנהגים הרבים נעלמים בקטמנדו, במיוחד בקרב הדור הצעיר.

לקטמנדו המודרנית יש חלק מהבעיות, כולל עוני וזיהום.

אבל עבור המבקר שרוצה לראות ולחוות עיר ותרבות שונה בתכלית מהעיר הטיפוסית בארץ הולדתו, קטמנדו היא עדיין מקום יוצא דופן ובלתי נשכח בלב ההימלאיה.

About admin

Check Also

האפשרויות הרבות של דלתות מקלחת מזכוכית חלבית ללא מסגרת

הטכנולוגיה המודרנית אפשרה ליצרני דלתות מקלחונים רבים לייצר דלתות עם זכוכית שניתן להחליף בשקופות, בדוגמת, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.